Rekreačné poukazy 2019
Rekreačné poukazy -Ing. Peter Horniaček
Definovanie niektorých pojmov:
- Ubytovacie zariadenie – podmienku spĺňa iba ten ktorý poskytuje služby ubytovania (má živnostenské oprávnenie) .
Nepatrí sem nie prenájom chaty, penziónu atd na základe zmluvy o prenájme
Ubytovacie zariadenie definícia:
- budova, priestor alebo plocha, v ktorom sa verejnosti celoročne poskytuje za úhradu prechodné ubytovanie a s ním spojené služby,
- aj sezónne ubytovacie zariadenie poskytujúce ubytovanie a s ním spojené služby najviac deväť mesiacov v roku.
- Tieto základné pojmy sú zadefinované vo Vyhláške Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky z 26. júna 2008, ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do kategórií a tried,ktorá je ustanovená podľa § 30 ods. 2 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní.
Kategorizácia sa vzťahuje na ubytovacie zariadenia, ktoré prevádzkujú podnikatelia poskytujúci ubytovanie a s ním spojené služby na základe živnostenského oprávnenia.
- Prenocovanie - z dokladu musí byť zrejmé koľko osôb malo prenocovanie a teda platilo miestnu daň z ubytovania.
Pod pojmom „prenocovanie“ sa podľa zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu v znení neskorších predpisov rozumie prenocovanie fyzickej osoby v zariadeníprevádzkovanom ekonomickým subjektom poskytujúcim služby prechodného ubytovania, za ktoré odviedol obci miestnu daň za ubytovanie.
Príklady:
- zamestnanec, ktorý sa zúčastňuje rekreácie so svojou rodinou a po 3 dňoch z rekreácie odíde, avšak rodinní príslušníci zostanú - príspevok na rekreáciu si môže uplatniť len za prenocovania,
kedy sa priamo on zúčastnil na rekreácií (dôvod prečo zamestnanec musel odísť z dovolenky je pre účely § 152a ZP bezpredmetný, ale ak ho odvolal z dovolenky zamestnávateľ, aplikuje sa § 112 ZP).
V praxi nebude ľahké skontrolovať, či sa zamestnanec skutočne zúčastnil rekreácie, resp. bol prítomný počas celej doby a s osobami, na ktoré si uplatňuje oprávnené výdavky, nakoľko podľa zákona preukazuje nárok na príspevok predložením účtovných dokladov, ktorých súčasťou musí byť len označenie zamestnanca (t. j. nemusí obsahovať aj mená ostatných účastníkov).
- zamestnanec, ktorý sa ubytuje v dvojlôžkovej izbe, pričom deklaruje, že na rekreácii bol sám.Zákonník práce neupravuje podmienky/primeranosť ubytovania: napr. veľkosť izby, cena izby, vzdialenosť od miesta výkonu práce a pod.,
- Oneskorené predloženie dokladov -ak zamestnanec predloží doklad neskôr(po lehote 30 dní) nemá to za následok stratu práva na preplatenie rekreačného poukazu.
Zmeškanie lehoty nemá dopad na jeho právo, nejde o prekluzívnu lehotu (nie je vymenovaná v § 36 ZP).
- Kópie dokladov - nevyžaduje sa predloženie originálu účtovného dokladu. ZP ustanovuje jedinú povinnosť – účtovný doklad má obsahovať označenie zamestnanca
- Mená ostatných účastníkov na doklade - zhľadiska ZP nevyplýva, že doklad od hotela musí obsahovať mená iných osôb. Ale možno odporučiť, aby to obsahovala napr. žiadosť o poskytnutie príspevku na rekreáciu.
Ďalšie príklady sú prílohe spolu s upraveným formulárom žiadosti
- Rekreacne_poukazy_2019.PDF Veľkosť dokumentu: 0.47 MB
- Rekreacne_poukazy_ziadost.DOCX Veľkosť dokumentu: 0.03 MB